Michalina Gamoń
04 Sier

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

Brak chęci próbowania warzyw przez dzieci spędza sen z powiek wielu rodzicom. Marudzenie, wybrzydzanie i uprzedzenie do zielonych części roślin? Brzmi znajomo? W takim razie koniecznie musisz przeczytać artykuł!

 

Dietetyk dziecięcy odpowiada: jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?

Według ogólnych zaleceń oraz piramidy zdrowia i aktywności fizycznej dieta dla dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia powinna zawierać nie mniej niż 5 porcji warzyw każdego dnia. Ile to dokładnie jest? Około 300 g. Niby nie aż tak dużo, ale to często poważny problem i wyzwanie dla rodziców.

Należy mocno podkreślić, że styl żywienia dziecka nie tylko wpływa na jego rozwój, ale także ma istotne znaczenie dla samopoczucia, stanu zdrowia, a także psychiki. I to nie tylko aktualnie, a także w przyszłości.

 

Warzywa — co w nich takiego wyjątkowego?

Dlaczego dietetycy, lekarze i inni medycy tak upierają się przy warzywach? Co w nich takiego wyjątkowego? Warzywa są bogatym źródłem błonnika pokarmowego, witamin, a także antyoksydantów. Błonnik jest kluczowy dla właściwej pracy jelit, stanowi pożywkę dla dobrych bakterii w przewodzie pokarmowym, a także gwarantuje uczucie sytości. Jego odpowiedni poziom w diecie zapobiega ochocie na podjadanie słodkich, i często niezdrowych, przekąsek. Z kolei witaminy czy antyoksydanty to niezbędne substancje dla funkcjonowania całego organizmu. Nie sposób byłoby wymienić wszystkich korzyści, które niesie za sobą odpowiedni poziom witamin w diecie. Więcej na ten temat można przeczytać w osobnych artykułach tutaj lub tutaj

 

Czym skorupka za młodu nasiąknie... 

Nawyki i styl życia, które wykształcą się w młodym wieku mają wpływ na wybory żywieniowe w przyszłości. Otyłe dziecko to najczęściej także otyły dorosły. Stąd tak ważne jest, by uczyć zdrowego stylu życia od małego. Jeśli dziecko nie przepada za warzywami warto wprowadzić następujące wskazówki.

 

Zasada 10 podań

Warto wprowadzić w diecie dziecka tzw. zasadę 10 podań. Jeśli nie spróbowało ono danego produktu przynajmniej 10 razy (np. w różnych formach) nie można powiedzieć, że go nie lubi. Oznacza to, że warto spróbować podać dziecku dany produkt 10-krotnie, aby przekonało się, czy na pewno za nim nie przepada. Zmiana formy oznacza, że zamiast podawać kilkakrotnie buraczki do obiadu, można zmiksować je w koktajlu, wycisnąć je z innymi warzywami jako sok, dodać do ciasta na naleśniki czy do hummusu.

 

Zasada kontrolowanego wyboru

Czym jest zasada kontrolowanego wyboru i angażowania? Niczym innym, jak daniem dziecku wyboru np. pomiędzy dwoma różnymi warzywami. Dziecko ma  możliwość samodzielnego podjęcia decyzji. Zaangażowanie dziecka w wybory żywieniowe zwiększa szanse na akceptację danego produktu. I tak zamiast zapytać, czy chce warzywo do obiadu lepiej zapytać, czy woli spożyć na obiad gotowanego kalafiora, czy surówkę z jabłka i marchwi.

 

Wspólne przygotowywanie posiłków

Najlepszą metodą próbowania nowych smaków w kuchni jest angażowanie do wspólnego przygotowywania różnych posiłków. Dzięki temu łatwiej zachęcić dziecko do próbowania nowych potraw. To z kolei prowadzi do odkrycia nowych smaków, konsystencji, potraw, zestawień. Wspólne przygotowanie kolorowych kanapek, na których przy pomocy warzyw można stworzyć różne obrazki czy zwierzątka  będzie nie tylko świetną zabawą, ale przede wszystkim formą spędzania czasu wspólnie z rodziną. Z pewnością taka zabawa rozwija też umiejętności manualne, kreatywność oraz kształtuje wyobraźnię. 

 

Bądź wzorem

Dziecko bierze przykład z otoczenia, zwłaszcza z rodziców. Dlatego warto starać się, by w posiłkach przygotowywanych w domu zawsze były warzywa. Niech dziecko widzi je na stole, niech rodzice często po nie sięgają, niech dziecko widzi, że są jedzone z przyjemnością. Trzeba budować i pielęgnować zdrowe nawyki całą rodziną. Jeśli rodzice nie lubią i nie jedzą warzyw — ich dziecko najprawdopodobniej też nie będzie. 

 

Daj wybór

W nauce zdrowych nawyków żywieniowych bardzo ważne jest, by nie kierować się swoimi upodobaniami. Dziecko może mieć swoje gusta i smaki. To, że rodzic nie przepada za danym produktem, nie musi oznaczać, że dziecko nie będzie chciało spróbować. Warto także podkreślić, że preferencje dziecka często się zmieniają, i to, że kilka miesięcy temu nie chciało spożyć danego produktu, nie oznacza, że za chwilę go nie polubi.

 

To tylko kilka prostych sposobów, które pozwalają na zainteresowanie dziecka warzywami. Kluczowe jest jednak, by być cierpliwym i do skutku powtarzać wymienione zasady. Konsekwencja, czas i zaangażowanie daje niemalże pewność powodzenia! Najlepszym dowodem są na to historie sukcesu dzieci, które trafiły do moich gabinetów, np. Edytka, która od dłuższego czasu prezentuje piękne nawyki żywieniowe. 

Twój komentarz




POKAŻ