Michalina Gamoń
18 Sty

Nutri Score — mądre narzędzie czy popularny bubel?

Nutri Score to zyskujące coraz większą popularność narzędzie, mające na celu pomagać konsumentom wybierać najlepsze i najbardziej odżywcze produkty. Jednak czy rzeczywiście jest to idealne rozwiązanie? Jakie są wady i zalety skali Nutri Score? Żeby poznać szczegóły, przeczytaj artykuł. 

 

Co to jest Nutri Score?

 

Nutri Score to system stworzony przez ekspertów na podstawie algorytmów i punktacji. Polega na dopasowaniu produktu żywnościowego do jednej z grup oznaczanych literami: A, B, C, D, E. Dodatkowo litery oznaczone są kolorami, od zielonego, do czerwonego.

Ocena ta umieszczona jest zawsze w widocznym miejscu opakowania, tak by konsument mógł szybko sprawdzić wartość odżywczą produktu. 

Założeniem stworzenia takiego narzędzia było nakierowanie kupujących na wybieranie produktów bardziej odżywczych oraz zaznaczenie, które są mniej polecane. 

 

Jak odczytywać skalę Nutri Score?

  • A (kolor ciemnozielony) oznacza produkty o wysokiej wartości odżywczej,
  • B (kolor jasnozielony) to produkty, które są bardzo ważne w diecie,
  • C (kolor żółty) oznacza produkty, które warto spożywać w większej ilości lub częściej,
  • D (kolor pomarańczowy) to produkty zawierające większą ilość składników, których warto unikać,
  • E (kolor czerwony) opisuje produkty, które należy spożywać w jak mniejszej ilości i częstotliwości.

System ten, jak każdy oparty na pewnym uśrednieniu, algorytmach i wyliczeniach, nie ustrzegł się błędów, a nawet pewnego rodzaju wprowadzania konsumentów w błąd. Przede wszystkim nie bierze pod uwagę stopnia przetworzenia produktu, a pewne szeroko uznane za niezdrowe produkty kwalifikowane są do grupy A (np. słodkie płatki śniadaniowe czy jogurty owocowe). 

 

Nutri Score — ocena dietetyka

 

Według mnie Nutri Score to narzędzie, które może wprowadzić więcej chaosu, niż przynieść pożytku.

Z plusów dostrzegam:

  • czystelny przekaz (czerwony oznaczający coś niezdrowego, zielony mający informować o wartościowym produkcie),
  • ideę szeroko zakrojonej edukacji żywieniowej konsumentów i zwrócenie uwagi na to, że zdrowe nawyki zaczynają się od właściwych zakupów. 

Jakie widzę minusy tego rozwiązania? 

  • jak wyżej opisałam — brak zwrócenia uwagi na stopień przetworzenia produktu (oznaczenie A otrzymał chleb żytni, jak również mrożona pizza...),
  • ocenie podlega niewielka porcja produktu, co często pozwala nieodpowiednio kwalifikować produkty niskiej jakości jako polecane,
  • umożliwienie usprawiedliwiania swoich wyborów żywieniowych opartych na błędach algorytmu,
  • brak konsekwencji i objęcia skalą wszystkich produktów. 

 

Podsumowując: wskaźnik Nutri-Score może być jednym z elementów pomagających wybrać dobry produkt, natomiast zawsze trzeba go zestawić z piramidą żywienia, zasadami racjonalnego podejścia do diety i rozsądkiem.

Twój komentarz




POKAŻ