Michalina Gamoń
29 Wrze

Podwyższony cholesterol — jaka dieta?

Badanie poziomu cholesterolu, HDL, LDL, trójglicerydów to standard diagnostyki wielu chorób. Każdy z nas chociaż raz w roku powinien sprawdzić stężenie tych składników, a w razie potrzeby wdrożyć odpowiedni sposób żywienia. Dlatego mam coś ekstra! Darmowy poradnik do pobrania! 

 

O dyslipidemi mówimy, gdy poziom cholesterolu i triglicerydów we krwi przekracza normy. W przypadku zawyżonego poziomu cholesterolu mówimy o hipercholesterolemi. Kiedy przekroczona jest norma triglicerydów mamy do czynienia z triglicerydemią. W sytuacji kiedy podwyższone są normy obydwu lipidów mamy do czynienia z hiperlidemią mieszaną. Zawyżony poziom lipidów we krwi prowadzić może do zachorowań na miażdżycę, zawałów, choroby niedokrwiennej serca.

Zwiększona zawartość cholesterolu frakcji LDL — występuje najczęściej u osób, które spożywają nadmierne ilości produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce. Dostarczają one nasycone kwasy tłuszczowe oraz cholesterol pokarmowy, które negatywnie mogą wpływać na wyniki cholesterolu we krwi. Ze zwiększonym poziomem triglicerydów natomiast mamy do czynienia najczęściej u osób otyłych, stosujących wysokoenergetyczną dietę charakteryzującą się wysoką podażą cukru, żywności przetworzonej oraz alkoholu.

Podstawą leczenia w zaburzeniach lipidowych jest obniżenie masy ciała u osób, które borykają się z nadwagą czy otyłością, zastosowanie odpowiedniej diety oraz wdrożenie planu aktywności fizycznej. Zadaniem diety, jest obniżenie poziomu lipidów we krwi. W diecie tej zaleca się ograniczenie spożycia tłuszczów bogatych w nasycone kawasy tłuszczowe i cholesterol. Zalecane są natomiast wielo- i jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom LDL w surowicy. W zaburzeniach lipidowych zastosowanie powinny mieć: olej rzepakowy czy oliwa z oliwek, mające pozytywny wpływ na poziom HDL (potocznie nazywanego dobrym cholesterolem), zmniejszają one natomiast poziom LDL — czyli złego cholesterolu. Zwrócić należy jednak uwagę, aby spożycie tych tłuszczów nie przekraczało 300 mg/dobę.

W diecie u osób z zaburzeniami lipidowymi ogromną rolę spełnia również błonnik pokarmowy, który wspomaga wydalanie nadmiaru tłuszczu z organizmu. Ponadto dieta powinna zawierać witaminy: E, C, beta-karoten, które mają działanie antyoksydacyjne i zapobiegają utlenianiu nienasyconych kwasów tłuszczowych. Natomiast z codziennego jadłospisu powinno się wyeliminować cukry proste.

 

 

Wszystkie najważniejsze zalecenia oraz przykładowy jadłospis znajdują się w e-booku. Pobierz PDF zupełnie za darmo. 

KLIKNIJ I POBIERZ 

Twój komentarz




POKAŻ