Testosteron pełni szereg funkcji w organizmie. Odpowiada np. za:
- przyrost masy mięśniowej,
- spalanie tkanki tłuszczowej,
- owłosienie,
- ton głosu,
- aktywność seksualną i poziom libido.
Czy dieta może mieć wpływ na poziom testosteronu? Jak najbardziej. Dzięki odpowiednim nawykom żywieniowym można zapobiegać niekorzystnym wahaniom tego hormonu. Przede wszystkim liczy się ilość przyjmowanych kalorii. W przypadku diet niedoborowych, niskokalorycznych, niepokrywających podstawowej przemiany materii obserwuje się spadek poziomu testosteronu. W związku z tym mogą pojawiać się różne objawy obejmujące zaburzenia metaboliczne, spadek aktywności seksualnej czy problemy z włosami.
Wpływ na poziom testosteronu mają także węglowodany. W przypadku stosowania diet o niskiej zawartości tych składników czasem obserwuje się wzrost poziomu kortyzolu czy adrenaliny (hormony stresu). To z kolei obniża ilość testosteronu w organizmie.
Podobne zjawisko może wystąpić podczas stosowania diet skrajnie niskotłuszczowych. Spożycie kwasów jednonienasyconych (np. oliwa z oliwek, awokado, migdały) i nasyconych (np. olej kokosowy, masło) zwiększa poziom testosteronu. Zatem w przypadku problemów z tym hormonem należy przeanalizować jadłospis pod kątem dostarczania odpowiedniej ilości jakościowych tłuszczy.
W produkcji testosteronu ważne są także witaminy, minerały oraz antyoksydanty. Ich przewlekły niedobór może zaburzać wytwarzanie tego hormonu. Warto więc zadbać o prawidłowy poziom witaminy D (więcej informacji na jej temat znajduje się tutaj). Suplementacja witaminą D3 jest konieczna, ponieważ praktycznie nie da się dostarczyć jej z pożywieniem. Z kolei cynk znajduje się przede wszystkim w pestkach i nasionach, ale także w kakao, roślinach strączkowych, owocach można i siemieniu lnianym.
Bardzo ważny jest także poziom tkanki tłuszczowej i utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Warto pamiętać, że za równo bardzo wysoki (nadwaga i otyłość) oraz skrajnie niski poziom tłuszczu w organizmie sprzyja obniżeniu wartości poziomu męskich hormonów. Warto podkreślić, że dieta oparta o żywność gotową, typu fast-food, słodyczach czy produktach przetworzonych tyciu i stymuluje przyrost tkanki tłuszczowej, które także nie są sprzymierzeńcem wysokiego poziomu hormonów steroidowych.
Prawidłowe żywienie pomaga utrzymać optymalny poziom testosteronu w organizmie. To z kolei ma pozytywny wpływ na skład ciała, ułatwia budowanie masy mięśniowej, a także odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego mężczyzny. Warto zwrócić uwagę na te często pomijane fakty, ponieważ z roku na rok obserwuje się wzrost problemów z płodnością u mężczyzn.
Zapraszam na konsultacje dietetyczne! Dietetyk Żory, Jastrzębie-Zdrój
Twój komentarz