Michalina Gamoń
26 Wrze

Wpływ diety na poziom testosteronu u mężczyzn — co warto wiedzieć?

Testosteron to kluczowy męski hormon płciowy, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Do czego jest potrzebny? Co warto wiedzieć na ten temat? Najważniejsze informacje na temat testosteronu znajdują się w poniższym artykule.

 

Testosteron pełni szereg funkcji w organizmie. Odpowiada np. za:

  • przyrost masy mięśniowej,
  • spalanie tkanki tłuszczowej, 
  • owłosienie, 
  • ton głosu, 
  • aktywność seksualną i poziom libido.

Czy dieta może mieć wpływ na poziom testosteronu? Jak najbardziej. Dzięki odpowiednim nawykom żywieniowym można zapobiegać niekorzystnym wahaniom tego hormonu. Przede wszystkim liczy się ilość przyjmowanych kalorii. W przypadku diet niedoborowych, niskokalorycznych, niepokrywających podstawowej przemiany materii obserwuje się spadek poziomu testosteronu. W związku z tym mogą pojawiać się różne objawy obejmujące zaburzenia metaboliczne, spadek aktywności seksualnej czy problemy z włosami. 

Wpływ na poziom testosteronu mają także węglowodany. W przypadku stosowania diet o niskiej zawartości tych składników czasem obserwuje się wzrost poziomu kortyzolu czy adrenaliny (hormony stresu). To z kolei obniża ilość testosteronu w organizmie.

Podobne zjawisko może wystąpić podczas stosowania diet skrajnie niskotłuszczowych. Spożycie kwasów jednonienasyconych (np. oliwa z oliwek, awokado, migdały) i nasyconych (np. olej kokosowy, masło) zwiększa poziom testosteronu. Zatem w przypadku problemów z tym hormonem należy przeanalizować jadłospis pod kątem dostarczania odpowiedniej ilości jakościowych tłuszczy. 


W produkcji testosteronu ważne są także witaminy, minerały oraz antyoksydanty. Ich przewlekły niedobór może zaburzać wytwarzanie tego hormonu. Warto więc zadbać o prawidłowy poziom witaminy D (więcej informacji na jej temat znajduje się tutaj). Suplementacja witaminą D3 jest konieczna, ponieważ praktycznie nie da się dostarczyć jej z pożywieniem. Z kolei cynk znajduje się przede wszystkim w pestkach i nasionach, ale także w  kakao, roślinach strączkowych, owocach można i siemieniu lnianym.

 

Bardzo ważny jest także poziom tkanki tłuszczowej i utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Warto pamiętać, że za równo bardzo wysoki (nadwaga i otyłość) oraz skrajnie niski poziom tłuszczu w organizmie sprzyja obniżeniu wartości poziomu męskich hormonów. Warto podkreślić, że dieta oparta o żywność gotową, typu fast-food, słodyczach czy produktach przetworzonych tyciu i stymuluje przyrost tkanki tłuszczowej,  które także nie są sprzymierzeńcem wysokiego poziomu hormonów steroidowych.
 

Prawidłowe żywienie pomaga utrzymać optymalny poziom testosteronu w organizmie. To z kolei ma pozytywny wpływ na skład ciała, ułatwia budowanie masy mięśniowej, a także odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego mężczyzny. Warto zwrócić uwagę na te często pomijane fakty, ponieważ z roku na rok obserwuje się wzrost problemów z płodnością u mężczyzn. 

 

 

Zapraszam na konsultacje dietetyczne! Dietetyk Żory, Jastrzębie-Zdrój 

Twój komentarz




POKAŻ