Produkt, który od pewnego czasu staje się szalenie popularny, czyli mleko roślinne powinniśmy określać mianem napoju roślinnego. Ale któż by się przejmował poprawną nomenklaturą, skoro dużo bardziej interesujące niż jego nazwa, są właściwości?
Najlepszym, roślinnym zamiennikiem mleka krowiego jestnapój sojowy. Można go zrobić w domu, jednak warto podkreślić, że ten kupiony w sklepie najczęściej jest fortyfikowany, czyli wzbogacone w kluczowe składniki odżywcze, takie jak białko, wapń, magnez czy żelazo. Dzięki temu napój sojowy ma wartości odżywcze podobne do mleka krowiego. Jakie jeszcze ma właściwości? Napój sojowy:
- to doskonałe źródło witamin z grupy B,
- zawiera sporą ilość składników mineralnych,
- pomaga obniżać ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca,
- może zmniejszać dolegliwości związane z menopauzą (za sprawą fitoestrogenów),
- pomaga osobom na diecie wegetariańskiej i wegańskiej dostarczyć odpowiednią ilość białka.
Napój sojowy — wartości odżywcze na 100 ml:
- zaledwie 46 kcal,
- 3 g białka,
- 2 g tłuszczu,
- 4 g węglowodanów.
Napój migdałowy — czy warto włączyć go do diety?
Napój migdałowy może stanowić doskonałe źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, a także składników mineralnych (magnezu, potasu i wapnia). Dodatkowo cechuje się dosyć niewielką kalorycznością, a wysoką zawartością witaminy E, którą nazywa się witaminą młodości. Napój migdałowy pomaga w walce z wolnymi rodnikami, sprawdza się także u osób z chorobami układu krążenia. Może obniżać poziom cholesterolu frakcji LDL. Polecany jest także dla osób ze stanem przedcukrzycowym.
Napój migdałowy — wartości odżywcze na 100 ml:
- tylko 20 kcal,
- 0,3 g białka,
- 1,1 g tłuszczu,
- 3 g węglowodanów.
Napój ryżowy — co to jest i jakie ma zastosowanie?
Napój ryżowy stanowy bogate źródło witamin z grupy B. Jednak jego kluczową właściwością jest zawartość błonnika, doskonale sprawdza się przy biegunkach i reguluje ilość wypróżnień. Z tego powodu osoby zmagające się z problemami przewodu pokarmowego powinny zainteresować się wprowadzeniem napoju ryżowego do diety. Pozytywnie wpływa on na pracę żołądka oraz procesy trawienne, pomaga także w eliminacji zgagi. Produkt ten polubią także alergicy i osoby cierpiące na zapalenie błony śluzowej. Napój ryżowy pozbawiony jest laktozy, kazeiny i serwatki.
Napój ryżowy — wartości odżywcze na 100 ml:
- 54 kcal,
- 0,2 g białka,
- 1 g tłuszczu,
- 11 g węglowodanów.
Mleko kokosowe — co warto wiedzieć na ten temat?
Produkt ten można znaleźć w różnych postaciach:
- jako tłuste mleczko kokosowe, doskonale zastępujące śmietanę,
- napój kokosowy.
Z uwagi na obecność kwasu kaprynowego napoje z kokosa obniżają napięcie naczyń krwionośnych, a także pozytywnie wpływają na ich elastyczność. Z tego powodu mogą pomóc w profilaktyce wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi. Wykazuje także działanie przeciwnowotworowe, ponieważ zawiera sporą ilość substancji przeciwutleniających. Osoby z nietolerancją laktozy mogą bezpiecznie pić napoje kokosowe, gdyż nie zawierają one cukru mlecznego. Warto jednak mieć na uwadze, że mleko kokosowe charakteryzuje się wysoką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych. Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu powinny ograniczać jego spożywanie.
Koniecznie musisz wypróbować przepis na domowe mleko kokosowe, który dostępny jest TUTAJ.
Napój kokosowy — wartości odżywcze na 100 ml:
- 19 kcal,
- 0,1 g białka,
- 0,9 g tłuszczu,
- 2,6 g węglowodanów.
Mleczko kokosowe (gęste) — wartości odżywcze na 100 ml:
- 190 kcal,
- 1,1 g białka,
- 18,9 g tłuszczu,
- 2,2 g węglowodanów.
Napój owsiany — czy warto włączyć go do diety?
Napój owsiany doskonale sprawdza się w diecie niskobiałkowej oraz niskotłuszczowej. Zawiera sporą ilość węglowodanów, fosforu, wapnia, a także witaminy A. Pomaga obniżyć ryzyko zachorowania na osteoporozę, a także poprawia pracę układu nerwowego i mózgu. Z uwagi na wysoką zawartość cukru szczególną ostrożność powinny jednak zachować osoby z problemami z gospodarką cukrową (cukrzycą, insulinoopornością).
Napój owsiany — wartości odżywcze na 100 ml:
- 46 kcal,
- 1,6 g białka,
- 0,8 g tłuszczu,
- 8,2 g węglowodanów.
JAK WYBRAĆ MLEKO ROŚLINNE?
Zasada numer 1: Im krótszy skład, tym lepiej. Warto zwracać uwagę, by produkty nie zawierały dodatku cukru ani zbędnych konserwantów czy barwników.
UWAGA: Fosforan potasu występujący często w ich składzie w celu regulacji kwasowości, w nadmiernej ilości może ograniczyć wchłanianie żelaza, wapnia i magnezu. W niektórych produktach możemy znaleźć także karagen, substancję, która może u niektórych powodować wzdęcia.
Zasada numer 2: warto sprawdzać, czy produkt jest fortyfikowany wapniem, witaminą D, B2 i B12. Dzięki temu procesowi napój roślinny jest bardziej wartościowy.
Twój komentarz