Michalina Gamoń
21 Maj

Dzień Herbaty — jakie korzyści wynikają z jej regularnego picia?

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów w naszym kraju. Obok kawi stanowi podstawę dostarczanych do organizmu płynów. Nierzadko w większej ilości niż czysta woda. Czy warto?

 

 

Coraz częściej zwraca się uwagę na fakt, że herbata posiada wiele walorów prozdrowotnych. Szczególnie dotyczy to zielonej herbaty, o której pisałam już dosyć szczegółowo TUTAJ.

 

Najważniejszymi składnikami herbaty są polifenole. To dzięki nim obserwuje się szereg zdrowotnych właściwości. Docenia się zwłaszcza ich działanie antyoksydacyjne, które sprawia, że herbata może pełnić wiele dobroczynnych funkcji w organizmie. Aby uzyskać największą zawartość polifenoli, należy parzyć herbatę przez około 10 minut.

Jakie jeszcze korzyści daje regularne picie kawy? Poza właściwościami antyoksydacyjnymi przypisuje się jej działanie wspomagające układ odpornościowy. Zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, a także korzystnie wpływa na skład mikrobioty przewodu pokarmowego. Skutecznie hamuje rozrost niekorzystnych bakterii.

 

Herbata bez zastosowania dodatkowego cukru nie posiada żadnej wartości energetycznej, dlatego ilość herbaty w diecie nie ma wpływu na dzienną ilość spożywanych kalorii.

Warto podkreślić, że herbata może być zamiennikiem kawy. Szklanka czarnej herbaty, którą parzy się od 3 do 5 minut zawiera aż 30–45 mg kofeiny. To ilość, której dostarcza filiżanka kawy.

 

Czy herbatę można przedawkować? Jest w pełni bezpieczna? Herbata spożywana w normalnych ilościach jest napojem całkowicie nieszkodliwym dla zdrowia. Czasem obserwuje się negatywne skutki, które mogą wystąpić w przypadku spożywania zbyt dużych ilości. Wynika to z nadmiernego spożycia kofeiny oraz wiązania przez polifenole z herbaty żelaza z pokarmu, co ogranicza jego przyswajanie w przewodzie pokarmowym nawet o 80%! W przypadku problemów z niedokrwistością nie należy więc popijać posiłków herbatą.

 

źródło:
Regina Wierzejska,  Picie herbaty a zdrowie,  Przegl Epidemiol 2014; 68: 595 - 599

Twój komentarz




POKAŻ