Michalina Gamoń
08 Paź

Dynia i jej właściwości — co warto wiedzieć?

Dynie to dla mnie to jedne z symboli zbliżającej się jesieni. Są doskonałą bazą do wielu aromatycznych potraw, na które przepisy będą pojawiać się w najbliższych tygodniach często. A dlaczego warto jeść dynie? Jakie mają właściwości i dobroczynne wartości? 

 

Dynia pieczona to podstawa jesiennej zupy krem. Jej pestki z kolei zdobią niejedną poranną owsiankę. Oprócz tego mogą posłużyć za nietypową dekorację ostatniego dnia października. Ale czy warto jeść dynię na co dzień? Jakie jej właściwości są warte uwagi? Czy osoby zmagające się z cukrzycą mogą jeść dowolną ilość dyni? 

 

Dynia pieczona to jeden z ważniejszych jesiennych symboli. Można zrobić z niej szereg pysznych potraw, które są nie tylko aromatyczne, ale także pozytywnie wpływają na zdrowie organizmu. Jakie dokładnie właściwości wykazują dynie? Kcal mają w zasadzie niewiele, ale za to korzyści dla organizmu można wymieniać długo.

 

Dynia i jej właściwości

  • są niskokaloryczne — zawierają jedynie 33 kcal na 100 g,
  • zawierają dużą ilość potasu, który odpowiada za zdrowie serca,
  • jest łatwostrawna, nie obciąża przewodu pokarmowego,
  • ma właściwości łagodzące nabłonki jelita,
  • zawiera dużą ilość witaminy A, która odpowiada za piękny wygląd skóry, wzrok i odporność,
  • jej pestki są bogate w cynk.

 

Dynia a cukrzyca  — co warto wiedzieć?

Dynię zalicza się do produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Oznacza to, że po jej spożyciu w organizmie dochodzi do znacznego wzrostu poziomu glukozy. W tej grupie oprócz popularnych ziemniaków wyróżnia się arbuza, ryż czy gotowaną marchewkę. Z tego powodu dynia nie jest najlepszym wyborem dla diabetyków, może utrudniać zachowanie odpowiedniej glikemii. Co jeszcze w organizmie wywołuje dynia? Wskaźnik glikemiczny to jeden z elementów, na który powinny zwrócić uwagę także osoby na diecie odchudzającej. Zbyt duża podaż produktów o wysokim IG może hamować proces usuwania tkanki tłuszczowej. 

 

Jeśli zastanawiasz się:  „Dynia? Ile mogę zjeść?  To odpowiedź brzmi: racjonalną porcję. Dynia jest produktem niskokalorycznym, ale także sycącym. Pokaźna miska zupy krem będzie idealna na jednorazowy posiłek. Oczywiście pod warunkiem, że jesteś osobą zdrową i nie musisz kierować się niskim indeksem glikemicznym potraw. Dynia — ile cukru zawiera w 100 g? Niecałe 5 g. Ale warto pamiętać, że 100 gramowa porcja to tak naprawdę niewiele. Zazwyczaj zjada się jej 200-300 g do głównego posiłku. 

 

Wierzę, że wszystkie opisane przeze mnie właściwości dyni sprawią, że częściej będą się one pojawiać w diecie czytelników.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w ułożeniu diety w cukrzycy skontaktuj się ze mną:

Dietetyk Żory, Jastrzębie-Zdrój— TELEFON

Twój komentarz




POKAŻ