Zielona herbata jest bogactwem wielu cennych składników bioaktywnych. Najważniejsze z nich są polifenole, a dokładniej katechiny. To między innymi od nich pochodzi charakterystyczny smak i aromat naparu. Jakie to ma znaczenie dla zdrowia?
Zielona herbata jej działanie jest związane z wysokim potencjałem antyoksydacyjnym. Napar ten jest dobrym przeciwutleniaczem, pozytywnie działa na układ krążenia oraz gospodarkę cukrową. Przede wszystkim:
- zapobiega rozwojowi miażdżycy (nie dopuszcza do występowania stanów zapalnych w naczyniach krwionośnych, które z kolei odpowiadają za miażdżycę),
- obniża ciśnienie tętnicze krwi,
- pomaga regulować masę ciała,
Jakie jeszcze działanie wykazuje zielona herbata? Cholesterol reguluje się w naturalny sposób, dzięki czemu działa w hipercholesterolemii. Regularne spożywanie zielonej herbaty wiąże się z obniżeniem stężenia cholesterolu całkowitego, a także zmniejszeniem stężenia cholesterolu frakcji LDL.
Jakie z tego wnioski? Wypijanie 5 szklanek zielonej herbaty na dobę zmniejsza ryzyko zgonu z przyczyn chorób sercowo-naczyniowych, które w Polsce wciąż są numerem 1 śmieci (powyżej 50% wszystkich zgonów). Czy zielona herbata jest zdrowa?
Zielona herbata a nowotwór
Zielona herbata — właściwości obejmują także działanie przeciwnowotworowe. Istnieją dowody na to, że wysokie spożycie zielonej herbaty wiąże się z ok. 20% redukcją ryzyka wystąpienia raka piersi. Ekstrakt z zielonej herbaty hamuje wzrost komórek nowotworowych oraz indukuje ich śmierć. Przyczynia się do hamowania przerzutów nowotworów. Badania potwierdzają, że spożywanie zielonej herbaty w ilości ponad 5 filiżanek dziennie obniża ryzyko rozwoju raka żołądka wśród kobiet i mężczyzn.
Zielona herbata na odchudzanie?
Składniki zielonej herbaty nasilają proces wytwarzania ciepła przez organizm, co z kolei zwiększa ilość spalanych kalorii. Picie tego napoju powoduje rozpad cząsteczek tłuszczu i ich utlenianie, dlatego pomaga w redukcji masy ciała. 3 filiżanki zielonej herbaty dziennie powodują spadek masy ciała o około 1,5 kg w ciągu trzech miesięcy. Efekt ten uzyskuje się bez konieczności wprowadzania zmian w diecie. Zielona herbata na odchudzanieczęsto stosowana jest w postaci kapsułek, jednak wystarczające jest wypijanie naparów. Kolejny raz warto podkreślić, że właściwości są związane z katechinami, które usprawniają metabolizm. Hamują procesy wchłaniania tłuszczu i glukozy z żywności.
Refluks a zielona herbata
Dzięki właściwościom przeciwdrobnoustrojowym zielona herbata odpowiada za hamowanie rozwoju głównej przyczyny problemów żołądkowych, czyli H. pylori. Może być z powodzeniem stosowana przez pacjentów z chorobą wrzodową. Działa na bakterię H.pylori, która jest oporna na działanie antybiotyków. Zielona herbata a refluks— czy w tym problemie również może być pomocna? Jak najbardziej.
Zielona herbata a ciśnienie
Zielona herbata a tętno— co zaobserwowano? Okazuje się, że wypijanie powyżej 3 szklanek tego napoju dziennie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Dodatkowo korzystnie wpływa na regulację ciśnienia, zmniejszając parametry zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego ciśnienia krwi. Dlaczego właśnie takie właściwości wykazuje zielona herbata? Ciśnienie jest związane z agregacją płytek krwi — im bardziej komórki są „sklejone”, tym krew ma mniejszą zdolność łatwego przepływu. W ten sposób dochodzi do zwiększenia ciśnienia. Katechiny hamują agregację płytek krwi, a także poprawiają funkcje śródbłonka naczyń krwionośnych. To w konsekwencji prowadzi do regulacji tętna.
Cukrzyca a zielona herbata
W wielu opracowaniach naukowych wykazano, że zielona herbata dla cukrzyka może być bardzo wartościowym napojem. Odgrywa istotną rolę w obniżaniu poziomu glukozy we krwi, a dodatkowo pozytywnie wpływa na uwrażliwienie komórek na insulinę. Dodatkowo spożywanie powyżej 6 filiżanek zielonej herbaty na dobę ogranicza ryzyko wystąpienia cukrzycy. Wszystko za sprawą cennych katechin. A co w przypadku osób, które nie znoszą specyficznego aromatu naparu? Zielona herbata w kapsułkach także może zredukować poziom glukozy i insuliny we krwi. Warto jednak podkreślić, że ten korzystny efekt uzyskany w wielu analizach, mógł wynikać z obniżenia masy ciała badanych. Zatem cukrzyca a zielona herbata — czy warto włączyć suplementację? Biorąc pod uwagę dosyć niskie koszty takiego rozwiązania, warto spróbować. Być może efekty okażą się zaskakująco dobre.
Zielona herbata cechuje się wysoką aktywnością biologiczną. Wyniki licznych badań wskazują, że zielona herbata może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (miażdżycy, nadciśnienia tętniczego krwi) oraz niektórych nowotworów. Sugeruje się również, że zawarte w niej flawonoidy mają działanie przeciwcukrzycowe.
Zielona herbata — ile kofeiny zawiera?
Czasem zielona herbata proponowana jest jako alternatywa dla kawy. Ma pobudzać i dostarczać kofeiny. Czy jest to adekwatne porównanie? Co jest lepsze kawa czy zielona herbata? Kofeina to powszechnie znana substancja pobudzająca. Wielu z nas nie wyobraża sobie poranku bez pachnącej kawy. Warto jednak podkreślić, że napar z zielonej herbaty zawiera niewielkie ilości kofeiny. Około 2 razy mniej niż w kawie. Zielona herbata — czy pobudza? Jak najbardziej, ponieważ zawiera, oprócz kofeiny, teobrominę, teaninę i teofilinę. Dodatkowo stanowi bogate źródło witamin oraz składników mineralnych.
Zielona herbata — czy jest zdrowa? Podsumowanie
W medycynie chińskiej zielona herbata jest szeroko wykorzystywana. Sprawdza się jako środek pobudzający, moczopędny, regulujący gospodarkę cukrową czy chroniącą układ krążeniowo-naczyniowy. Łagodzi także wzdęcia i poprawia procesy trawienia. Warto podkreślić także właściwości przeciwnowotworowe, regulujące poziom cholesterolu oraz przeciwdrobnoustrojowe. Czy zielona herbata jest zdrowa? Jak najbardziej! Za jej specyficzne własności odpowiedzialne są polifenole, a dokładniej katechiny.
Twój komentarz