Michalina Gamoń
16 Wrze

Jakich błędów unikać podczas odchudzania?

Jeżeli zastanawiasz się:

1. Czym jest odchudzanie?

2. Jakie są cechy prawidłowego odchudzania?

3. Jak długo się odchudzać?

4. Jakich błędów unikać podczas odchudzania?

5. Jak uniknąć efektu jojo?

... to ten wpis jest dla Ciebie ;)

​​​​​Odchudzanie — z czym to się je ;)?

Odchudzanie to nic innego jak redukcja masy ciała, działanie mające na celu odciążyć narządy wewnętrzne i kościec. Sama liczba wyświetlająca się na wadze niczego kokretnego nie znaczy. Ważniejszy jest skład ciała i to z czego się odchudzamy. Nie sztuką jest pozbyć się kilogramów kosztem masy mięśniowej... Naszym celem jest utrata tkanki tłuszczowej.

Jak długo powinno trwać odchudzanie? 

Odpowiedź brzmi... To zależy. Optymalne tempo odchudzania się to utrata około 0,5-1 kg na tydzień. Jednak liczba ta może się różnić u poszczególnych osób. Wszystko zależy bowiem od tego z czym startujemy — to znaczy jaka jest początkowa masa ciała, a także czy i jakie posiadamy choroby współistniejące. Bez wątpienia zbyt szybkie odchudzanie się może doprowadzić do obwisów skóry, zapadnięcia twarzy, pogłębienia zmarszczek, rozstępów... Dlatego bardzo ważne jest by redukować masę ciała pod kontrolą specjalisty. 

Jakie są najpopularniejsze błędy podczas odchudzania?

  • Decydowanie się na diety niedoborowe takie jak np. 1000 kcal, 1200 kcal, a dla niektórych nawet 1400 kcal. Odchudzanie to nie głodówka. Odpowiednie dobranie kaloryczności do stanu zdrowia i poziomu aktywności fizycznej jest kluczowe.
  • Rezygnacja ze spożywania tłuszczu. Tłuszcz to ważny makroskładnik i musi być obecny w jadłospisie. Najważniejsze jest odpowiednie wybieranie rodzajów tłuszczu.
  • Rezygnacja z jedzenia kolacji w myśl zasady „po 18 nie wolno jeść” — więcej na ten temat w zakładce "moje porady".
  • Spożywanie dużych ilości alkoholu podczas odchudzania się.
  • Powstrzymanie się od jedzenia przez cały dzień i nadrabianie posiłków wieczorem.

Czym jest efekt jojo?

Jest to powrót do poprzedniej masy ciała po zakończeniu diety redukcyjnej. stosowania diety odchudzającej. Najczęściej masa ta jest większa niż sprzed okresu odchudzania. Cechuje się okresami chudnięcia i tycia. 

Kiedy pojawia się efekt jojo? 

  • Kiedy wracamy do złych nawyków żywieniowych.
  • Gdy tempo odchudzania było zbyt szybkie i nie nastąpił okres stabilizacji masy ciała. Ustawienie stabilizacji po odchudzaniu do kolejne ważne zadanie dla dietetyka ;)
  • Po głodówkach i postach.
  • Przy dietach, które nie pokrywają podstawowego zapotrzebowania na energię.
  • Po dietach, w których źle zbilansowano białko.
  • Gdy mamy stresujący tryb życia i radzimy sobie z nim poprzez „zajadanie”.
  • Wykluczanie zbyt dużej grupy produktów i ciągłe zabranianie sobie wszystkiego.

Lepiej odchudzać się samemu czy pod okiem specjalisty? 

Kolejny raz odpowiem — to zależy. Od czego? Od poziomu naszej wiedzy na temat żywienia, zdiagnozowanych chorób, umiejętności motywania się, samodyscypliny... Najcześciej jednak odchudzanie na własną rekę jest trudniejsze, bo każdy w osiągnięciu celu potrzebuje wsparcia:)

Podsumowanie

Odchudzanie to jeden z czynników umożliwiający poprawę stanu zdrowia, kondycji, wyglądu czy samopoczucia. Nie musi być niemiłym doświadczeniem, a raczej powinno doprowadzić do wyrobienia prawidłowych nawyków na resztę życia.

Twój komentarz




POKAŻ