Witaminy to związki organiczne, które w niewielkich ilościach są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów biochemicznych. Podstawowy podział obejmuje na dopasowanie ich do jednej z dwóch grup: witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i nierozpuszczalne w tłuszczach.
Witamina D należy do tych, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Witamina D pełni w organizmie wiele istotnych funkcji, takich jak: pobudzanie wchłaniania wapnia i fosforu — ma ogromny wpływ na prawidłowe kształtowanie się kości u dzieci i niemowląt, oraz na ich odpowiednią gęstość. Witamina D może zapobiegać nadciśnieniu, chorobom serca, alergii, anemii oraz cukrzycy.
Witamina d to substancja, na której niedobór jesteśmy szczególnie narażeni — wynika to m.in. ze zmniejszonej ekspozycji na słońce oraz przez wykluczanie z diety jej najlepszych źródeł. Witamina d dla dzieci jest szczególnie istotna, dlatego często lekarze zalecają suplementację i sugerują, by dzieciom była podawana witamina d w kroplach. Ma wpływ na rozwój organizmu i mineralizację kości.
Niedobory witaminy D związane są ze zwiększoną podatnością na infekcje, ponieważ może ona modulować odpowiedź immunologiczną.
Podstawowym źródłem witaminy D jest słońce. W suplementacji najlepiej sprawdzi się witamina d lek, który jest przebadany i ma standaryzowaną dawkę.
Wybrane najlepsze źródła pokarmowe witaminy D:
- oleje z ryb,
- ryby,
- żółtka jaj,
- wątroba wołowa,
- wzbogacone o nią produkty spożywcze,
- grzyby,
- sery.
Przy niedoborze witamin i minerałów organizm zachowuje niczym spalona i spękana słońcem ziemia. Typowymi objawami ich niedoboru mogą być: nadmierna pobudliwość, zmęczenie, brak koncentracji, osłabienie apetytu, pogorszenie wyglądu skóry, włosów i paznokci. Jest to tzw. utajony niedobór witamin i minerałów, który z biegiem czasu może prowadzić do poważniejszych zaburzeń w stanie zdrowia. Organizm człowieka nie potrafi wytwarzać tych składników samodzielnie, dlatego muszą być spożywane wraz z pokarmem.
Dostarczane w odpowiedniej ilości w diecie posiadają niezwykłą moc – są w stanie ożywić to, co martwe, pobudzić proces przemiany materii, wzmocnić organizm, napełnić go optymizmem, witalnością i radością.
Bibliografia:
Aranow C. Vitamin D and the immune system. J Investig Med. 2011;59(6):881-886. doi:10.2310/JIM.0b013e31821b8755
Sahota O. Understanding vitamin D deficiency. Age Ageing. 2014;43(5):589-591. doi:10.1093/ageing/afu104
Forrest KY, Stuhldreher WL. Prevalence and correlates of vitamin D deficiency in US adults. Nutr Res. 2011;31(1):48-54. doi:10.1016/j.nutres.2010.12.001
Jeśli potrzebujesz pomocy w diecie przy obniżonej odporności — umów się na wizytę.
dietetyk Żory, Jastrzębie-Zdrój KONTAKT
Twój komentarz